Pošli túto stránku na Facebook Pošli túto stránku na Twitter

Ako si správne nastaviť zrkadlá?

Každý deň vidíme na cestách kolízne situácie spôsobené nesprávnym výhľadom za vozidlo. Veľa vodičov si nevie správne nastaviť zrkadlá a tým ohrozujú iných okolo ako aj seba.

Mnoho šoférov si totiž nastavuje zrkadlo tak, že vo vzpriamenej polohe za volantom chce vidieť v zrkadle bok vlastného auta. Správne nastavené zrkadlo by však malo byť vychýlené viac do boku, aby vodič videl obrys vlastného auta až vtedy, ak sa nahne mierne do boku.

Zrkadlo nasmerujte od auta

Pri cúvaní a parkovaní, keď šofér potrebuje vidieť obrys vozidla, mu „natiahnutie“ smerom k zrkadlu neprekáža. Na diaľnici a v meste je dôležité eliminovať mŕtvy uhol vychýlením zrkadla smerom od auta. Špeciálne tvarované asférické spätné zrkadlá problém mŕtveho uhla odstraňujú iba čiastočne, preto je nastavenie dôležité v každom type auta. Čoraz populárnejší elektronický systém stráženia mŕtveho uhla nemá každé auto a ani ten nepomôže, ak šofér ignoruje dianie za sebou. Tým, že vodič vidí v spätnom zrkadle veľkú časť vlastného auta, oberá sa možnosť vidieť auto vo vedľajšom pruhu. Eliminovať mŕtvy bod je možné veľmi dobre aj kontrolou poza rameno a to otočením hlavy (tzv. head-check).

Využívajte zrkadlá naplno

Ani najlepšie nastavené spätné zrkadlá s vyhrievaním a elimináciou mŕtveho uhla nepomôžu, keď sa vodič do nich nepozerá. Systém stráženia mŕtveho uhla (oranžové svetlo pri zrkadle, viď obrázok) môže časom spôsobiť, že vodiči sa budú vo všetkom spoliehať na auto.

Odhadnite rýchlosť

Po ťažkej nehode vodičky v USA, ktorá tvrdila, že nákladné auto v zrkadle sa jej zdalo ďalej, než v skutočnosti bolo, niektorí výrobcovia umiestňujú do plochy zrkadla upozornenie "Objekty môžu byť reálne bližšie, než sa zdajú v zrkadle". Preto nebude na škodu, ak sa pred preradením do iného jazdného pruhu opakovane pozrieme do spätného zrkadla. Jediným letmým pohľadom nezistíme, ako rýchlo sa k nám auto približuje.

Autoškola DRAJV Vám praje veľa šťastných kilometrov.Prečítaj si tiež:

Návrat na zoznam noviniek